Patron
Św. Jerzy
Obraz św. Jerzego z XVII wieku
dawniej we wnętrzu kościoła
obecnie na probostwie
Miejsce urodzenia: Kapadocja (dziś Turcja),
Dzień świętego Jerzego: 23 kwietnia,
Patron Anglii, Genui, harcerzy, rolników.
Według średniowiecznej księgi de Voragine ("Złota legenda") Jerzy był rzymskim żołnierzem w czasach cesarza Dioklecjana. Brał udział w wyprawach do Persji i prawdopodobnie do Brytanii. W 298 roku, gdy cesarz zażądał, by wszyscy żołnierze czcili rzymskich bogów, Jerzy opuścił armię. Kiedy chrześcijaństwo zostało wyjęte spod prawa, Jerzy błagał Dioklecjana o łaskę dla swych braci w Chrystusie. Jerzego prawdopodobnie identyfikuje się z nieznanym bohaterem który publicznie podarł edykt cesarski wymierzony przeciwko chrześcijanom i który został za to poddany torturom i ścięty. Legenda o walce ze smokiem stała się popularna dopiero kilka wieków po śmierci Jerzego. I chociaż nie jest prawdziwa, dobrze obrazuje walkę ze złem.
Według legendy smok stanowił zmorę królestwa. Jego apetyt można było zaspokoić jedynie kosztem dwóch baranków dziennie, a gdy tych w królestwie zabrakło - ofiarą z ludzi. Król codziennie losował, kogo poświęcić dla dobra ogółu. Pewnego razu okazało się, że w paszczy smoka ma zginąć jego własna córka. Jerzy jako jedyny odważył się wówczas zaatakować smoka, jeżeli wszyscy uwierzą w Chrystusa i przyjmą chrzest. Lud zgodził się. Jerzy zabił więc smoka, a 15 000 osób przyjęło chrześcijaństwo. Jako nagrodę dla siebie poprosił jedynie o to, by król dbał o kościoły, szanował księży i okazywał współczucie biednym.
Na zachodzie kult św. Jerzego datuje się od wieku VI. Krzyżowcy rozpowszechnili w Europie jego cześć a jego relikwie przenieśli do Ferrary w latach 1110 - 1135. Św. Jerzy stał się patronem głównym rycerstwa na Zachodzie. Anglia obrała go sobie za szczególnego patrona (1222). Król angielski Ryszard I Lwie Serce jako głównodowodzący III wyprawą krzyżową twierdził, że widział św. Jerzego, jak dowodził jego wojskami z nieba i przyczynił się rozgromienia Turków.
Również w Polsce imię św. Jerzego należy do najczęściej spotykanych. Topografia polska wymieniła 54 miejscowości, które mogły zapożyczyć swoją nazwę od imienia św. J. Krzyżanowski wymienia 27 przysłów, związanych z imieniem lub dniem św. Jerzego. Również szereg miast polskich umieściło w swoim herbie wizerunek św. Jerzego.
Modlitwa
Święty Jerzy, Ty przez wieki byłeś symbolem
siły wiary chrześcijańskiej.
Bądź i dzisiaj wzorem dla tych spośród nas,
którzy na co dzień toczą swoją własną wewnętrzną
walkę, tak by w naszych sercach zawsze zwyciężył Jezus.
Amen